NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Život s plachtou

 
Drazí návštěvníci Podrybnického chutnání. Až mi v lepších letech budete zase vyčítat, jak nehorázné štěstí na počasí mám, odpusťte mi ten tik ve tváři. Letošní (pro historiky - podzim 2017) přípravy jsou - řekněme vydatné.
 
Odpusťte, ale fantazíruju o chvíli, kdy vydám poslední karton vína, doleštím poslední sklenici a zamávám předposlednímu zákazníkovi. Pak naházím všechny sedací palety na obří hromadu, zabalím se do té xxx plachty a ovinu se všemi špagáty, co držely celý systém pohromadě. Tehdy mě ty, poslední zákazníku, co indického jogína na břehu Gangy, zapal a nech mě: "stoupat jak dým až tam, kam jen ptáci mohou"...
 
Balancuju v dešti na žebříku, vypínám vší silou drát vedoucí ke druhému oku od levého horního rohu plachty. A současně sleduju, kterak se v pravé dolní části vytváří ďábelský fald. Tento neomylně nasměruje vodu do neuralgického bodu mého střešního systému. Tam se voda začne hromadit, místo aby odtékala poslušně do okapu v dolní části konstrukce.
 
Slézám s žebříku, provádím odborný šťouch koštětem, vypouštím neuralgický bod (polovina vody mi končí za krkem), lezu na žebřík a převazuji drát. Po sedmdesáté třetí. Večer, kdy potůčky vody konečně poslušně sjíždějí do okapu a dvůr jest v suchu, přichází silný vítr. Nervy zcuchané v trvalou, trhám sebou při každém poryvu a vzdutí plachty. Synek mi přichází popřát dobrou noc a dodat sílu. "Tati, pojď se podívat," oznamuje nadšeně. "Teď je ta plachta jako palačinka. Taková smotaná..."
 
Roky strávené na stavební fakultě mi dávají potřebný vědomostní základ srovnatelný s roky strávenými v mateřské školce. Kde není talent, musí být svaly. A kde nejsou svaly, tam nastupuje jakási idiotská drnohryzecká odhodlanost, s níž se slimák sune svým směrem, ač netalentovaný, netrénován.
 
S touto odhodlaností, doufám, tu plachtu nakonec napnu a palety navrším a vína otevřu a visačky navěsím. A vy si budete moci zavolat rozvozníka Jana: 736219150 nebo Stanislava: 603862905 (do 16 hod. - pak se stává udičem) a přijet k nám na Podrybník.

Bude Vás čekat víc než stovka vín. Bude Vás čekat zrestaurovaný kočárek s velkými víny. Bude Vás čekat vinařka z Piemontu. Taky kapela. A budou na Vás čekat následující vína z archivu:
- Veltlín červený Wagramterassen 2010 (magnum), J. Fritz, Wagram
- Ryzlink r. Johannisberger Hölle 2006 kabinet suchý, M. Klein, Rheingau
- Ryzlink Erdener Treppchen Spätlese 2002 sladké, Meulenhof, Mosela
- Elcione 2008 (magnum), Vitalonga
- Brunello 2006, La Velona
- Frankovka Grand Selection 2007, Reichardt, Burgenland

Vystoupíte z auta, v tu chvíli vysvitne slunce a vy se zeptáte: "Jak ty to s tím počasím děláš, Václave? Hmm, a nešla by ta plachta sundat?"...