NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

NOVÉ I BUDOUCÍ

Cestou z Düsseldorfu jsem se stihnul zastavit v Meulenhofu na Mosele, u Eserů v Rheingau i u Thomase Schenka, tři hodiny jsem kempoval na dálnici a sledoval nekonečné hašení kamionu s elektroauty. Cíl byl nicméně splněn. Jsem zásoben vínem i zážitky z veletrhu.

Německo
V případě Mosely, Wolfa a Eserů zatím ještě nedošlo na "dvaadvacítky" - ty německé si představíme nejspíše až na Podrybnickém chutnání 3. června. Mám nicméně ochutnáno a slibuju, že bude dobře. Schenk už naopak aktuální ročník prodává a já s ním. Přibyl kýžený růžový rotling a také Sylván Sonnenstuhl v baňaté láhvi Bocksbeutel.

Od Stefana Justena jsem potřeboval sehnat něco vyzrálého, na čem by šlo ukázat potenciál Mosely. Nakonec jsem došel k vínu Erdener Treppchen Spätlese z ročníku 2016 - krásně energický, s dobře zabudovaným zbytkovým cukrem a pouhými 7,5 procenty alkoholu. V záloze do příštích let jsem si nechal o rok starší totéž - "patnáctka" má ještě spoustu času.

Pokud jde o ročník 2022, pak základní QbA i Devon Schiefer jsou hned na startu skvěle pitelné. Výrazná herbální nota, nižší kyselina, jistá šťavnatost - radost. Aktuálně prodávané Erdener Treppchen 2021 Spätlese si před pár dny vysloužilo 2. místo mezi suchými Moselami. Loni jsem ho právě v Düsseldorfu ochutnával poprvé a se Stefanem Justenem jsme si říkali, jak se těšíme, až přijde jeho čas. Přišel...

Rakousko
V nabídce mám nové víno od Josefa Fritze. Je to Veltlínské zelené Sandstein 2021 a nahradilo ryzlink ze stejné tratě. Přišlo mi líto nemít od tohohle vinaře žádný klasický veltlín. Stojí za ochutnání - tedy za pití! "Dvaadvacítky" se mi mimořádně líbily. Fritzovy na první dobrou, ty Blauensteinerovy až po lehkém vydýchání. Byly to jen vzorky, do láhví se teprve chystají. Celkově platí, že jde o ročník pocitově šťavnatější s méně dominantní kyselinkou. Možná nedá tolik velkých vín, zato i ta základní budou velmi přístupná.