4.6. PODRYBNICKÉ CHUTNÁNÍ - Velká degustační akce 200 vín, vinaři, pohoda

Obchodník s deštěm

Trápí Vás sucho? Trávník žloutne, květiny plihnou jako Adéla než zhltla věrného Gerda a žíznivá půda praská? Pokud byste nebyli mými oblíbenými zákazníky, poslal bych Vám nyní tučnou fakturu na hydroporadenství a meteokonzultaci. Já totiž vím, jak na to.

Počasí je živý organismus. Mimořádně škodolibý a zlomyslný a věrolomný. Ale proto také vypočitatelný. Právě v jeho temných stránkách dlí i jeho slabost.

Vzpomínáte, kterak jsem loni v říjnu před podzimním Podrybnickým chutnáním bojoval s živly? Teprve když jsem provedl veškerá myslitelná protidešťová a protipovodňová opatření, když jsem třikrát po sobě hlasitě vykřikl do mraků, že to vzdávám a přesouvám akci pod střechu, jako zázrakem proudy vody ustaly a mezi mraky se prodral sluneční prst. (ŽIVOT S PLACHTOU)

Druhou část experimentu, potvrzujícího mou vědeckou metodu jaksi z druhé - té suché strany, jsem mohl dopracovat nyní. Zatímco všude okolo se obyvatelstvo rochnilo v lokálních záplavách, u nás nic.

A tak jsem v pátek před Podrybnickým chutnáním důkladně prokropil trávník. Následně jsem na zahradu vynosil vše vynositelné. Lavice, stoly, palety, židle, deky a polštáře a slunečníky. Koutkem oka jsem zkontroloval kypící mraky, ale s neprůstřelným obličejem Yula Brynnera jsem pokračoval v přípravách. Z myši se stal kocour! S potutelným úsměvem jsem ucpal okapy a pozotvíral střešní okna. Mraky dál těhotněly, ale s přísliby jsem se nespokojil. Manželka musela přes nemístné poznámky pověsit prádlo. Čtyři hodiny jsem průmyslovým vysavačem vysával dvůr, až zmizelo poslední smítko. Jeviště bylo nachystáno pro velký spektákl.

Plesk - plesk - plesk. Pozavírat okna. Sebrat deky a polštáře. Pochytat slunečníky. Čvachtám v provazcích deště a snáším židle. Na dvůr se snáší listí a větve, na zametený chodník teče z pole bahno. Vzpomínám si na ucpaný okap, mé trumfové eso. Ano, povedlo se, voda se přelévá přes okraj a spletitými podzemními cestičkami si razí cestu do vytřené vinárny.

Po hodině je hotovo. Mraky spokojeně odplují, evidentně uspokojeny natropenou spouští. Cha! Vím svoje. To já jsem vítěz. Poručil jsem větru i dešti, povodil jsem si přírodu a opět člověka vrátil do pozice vládce všehomíra. S vědomím intelektuální převahy ždímu a vytírám a suším a zametám a dumám, jestli bych v rámci přilákání slunce neměl spálit slunečníky, v jejich žáru rozpustit namražený led a natáhnout nad dvůr plachtu...

Milý zákazníku. Tímto se Ti dostává návodu, jak opanovat živly. Pravda, je to poněkud vyčerpávající metoda, ale s lahví dobrého vína (v každé ruce) v ní lze najít jisté masochistické potěšení. Přeju hodně štěstí a zábavy při Tvých vlastních experimentech s vrtochy počasí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení