NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

BŘEZEN: NOVINKY, OČEKÁVÁNÍ, NEDOSTATKY

Ta hlavní nálož novinek náš čeká až v příštích dvou měsících. Něco málo jsem si ale v poslední době navozil a o zbytku Vám můžu alespoň poreferovat, jakkoli je takové psaní o nedostupném spíše k vzteku.

Od mnichů z Via Caritatis je to půl na půl. Zatímco Vox a Lux Rouge zůstávají, Pax Rouge už je ročník 2020. Ohromně elegantní víno s měkkými taniny a takřka sladkým dozvukem. Nové jsou také Vox Blanc a Vox Rosé. Z languedockého Saint Jaques Vás určitě potěší nové vydání Grenache Pur Sanse, tedy vína bez přidané síry. Petit Rouge tentokrát svou hlobkou i 15 procenty sahá do vyšší kategorie. Za skvělé peníze dostanete vskutku opulentní víno.

U Eserů jsem si něco po hodině dvanácté opět vyzvedl velmi oblíbený ryzlink Oestrich feinherb. Ta kombinace kysliny s lehkým zbytkovým cukrem je stále oblíbenější. Chartu mám teď z ročníku 2022. Co jí chybí na předchůdcově petroleji, dohání svěžestí a mineralitou. Za rok za dva přijde i ta vyzrálost.

Thomas Schenk měl konečně nalahvovaný sauvignon Blanc. Třiadvacítka není tak expresivní jako loňský model. Doporučuju srovnání s polosuchým scheurebe. Prémiový sylván Sonnenstuhl je vyprodaný, ale já ještě zásobičku mám. Nový ročník by se mohl představit na Podrybnickém chutnání.

To samé platí i pro wagramské vinaře. Přechutnal jsem si celou řadu od Fritze i Blauensteinera. V blogu je to zmíněno, ale pro pořádek - třiadvacítky mají spíše decentní kyselinu, dominuje šťavnatost až opulentnost. Z toho rezultuje i jiný aromatický profil - vynikne to nejlépe na sauvignonu. Ten trochu utíká do muškátova. U Poldiho Blauensteinera bych vyzdvihl hlavně Veltlénské červené Fumberg. Tomu tenhle styl nadmíru sluší.

Z moselského Meulenhofu se vzorky teprve prokousávám. Takový problém s nízkou kyselinou tady není a zatím mě to moc baví. Klasická aromatika, možná výraznější než u dvaadvacítek, tah na branku. Devon Schiefer výtečný, to samé i základní QbA feinherb. Budu upíjet dál...

Co nejdříve potřebuju vyrazit k Reichardtovi. Ten plnil na své poměry dost pozdě - uvidíme, co se z toho vyklube. O sudových vzorcích jsem naposledy referoval někdy na přelomu roku a byly to podobné věty, jež jste četli trochu výše u Wagramu.