NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

SKLIZEŇ 2020 V SAINT JACQUES

Sklizeň v languedockém vinařství Chateau St. Jacques letos odstartovala 20. srpna 49115090_10157016409862370_3792528874819026944_n_1sběrem bílých hroznů roussanne, vermentina a viognieru. Vinařství v posledních letech využívá na dostupných vinicích strojovou sklizeň. "Hlavním důvodem byla rychlost," vysvětluje tohle rozhodnutí majitel vinařství Graham Nutter. "V srpnu se rychle zvedají teploty a my se chceme vyvarovat jakékoli oxidace hroznů. Proto začínáme vždy už ve čtyři ráno."

Stále výraznější zabudovávání vermentina se projevuje na novém víně Albas Blanc, kde tuhle odrůdu doplňuje překvapivě místní roussanne. "Vermentino je doma na Sardinii, kde panují podobné klimatické podmínky jako u nás. Letošní horké léto mu hodně svědčilo."

"Sklidili jsme zhruba o 35% méně než v roce 2019, což bylo částečně i naše rozhodnutí. Mošty ale slibují skvělou aromatiku i vyšší kyseliny, takže jsme velmi spokojeni.

Červenou sklizeň zahájil grenache jak pro rosé, tak následně i pro červené blendy. "Tady jsme to úplně nečekali, ale jak výnos tak i kvalita hroznů jsou vyšší než loni," pochvaluje si Graham Nutter. Vlajková loď vinařství, syrah, přišel na řadu 14. září. "Díky dobře rozprostřeným srážkám letos syrah netrpěl nedostatkem vody, který může vézt k hořkým tónům. Hlavně z naší staré révy u kaple (La Chapelle) máme skvělý materiál."

Sklizeň vinařství dokončilo 23. září, těsně před příchodem deštivého počasí.
Enolog Arnaud ročník popisuje takto: "Očekávám ovocitá, vibrantní vína s dobrou strukturou a energií,
dobře pitelná brzy po lahvávání a se slušným potenciálem dalšího vyzrávání."

ST. JACQUES - VÍNA V NABÍDCE