NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

BORDEAUX V NEMILOSTI

Nedávno jsem si ve vinařství Via Caritatis povídal s jejich prodejcem Gabrielem a jedním importérem z Anglie. Zmínili pojem Bordeaux bashing. vyzvídal jsem, o co jde. Pěkný příklad otáčení kola dějin.

Trendy se ve vinařství střídají stále rychleji. Bordeaux, jež máme v hlavách usazené coby vinařskou mekku, se nyní ocitlo zejména ve Francii v nemilosti. "Je drahé a kvalita silně kolísá. Francouz raději vydá stejné peníze za Rhonu nebo třeba Languedoc. V posledních letech je to skoro ostentativní odmítání - Bordeaux bashing," vysvětloval mi Gabriel, jinak velký znalec vín právě z téhle slavné oblasti.

Pěkně mi to doplnilo moje čerstvé zkušenosti. Nejprve jsem měl v Düsseldorfu možnost přechutnat spoustu Grand a 1er Crus a odnesl si rozporuplné pocity. Vína výborná, to rozhodně, ovšem ne lepší než některá aglianica nebo třeba ta ze severního Řecka. O poměru cena/výkon netřeba mluvit.

"Francouzům vadí vedle přemrštěné ceny i styl, hodně ovlivněný potřebou odnést si co nejvíc bodů a díky tomu víno dobře prodat v rámci předprodeje en-primeur," říkal Gabriel. "Protivně působí taky fakt, že většina top vinařství v Bordeaux už dávno nepatří francouzským majitelům. Vlastníky jsou vedle různých korporací často třeba čínští investoři. Pouhé jméno najatého slavného enologa vztah k vinařství nezajistí.

Druhou mou zkušeností je ochutnávání vín ročníku 2019, jež jsem si právě v rámci en-primeur koupil. Jistě, potřebují ještě čas, ale... Pro mě je to do značné míry součást vzdělání, obhájím si to. Ale coby obyčejný piják bych asi příště sáhl jinam.

Třetí případ. Jeden dobrý zákazník mi přenechal bednu dvanácti lahví bílého Bordeaux z ročníku 2012. Rovnou mě varoval, ať moc nedoufám. První láhev byla na hraně pitelnosti, ale mohl jsem si z ní udělat docela dobrý obrázek. Od té doby čtyři otevřené a čtyři vylité.

To se může stát. Co mě zaráží, je fakt, že tohle víno se pořád prodává. Za pěkných cca 1500 korun. Spousta lidí zmatená nesmyslnými řečmi salonních znalců si řekne: "To je asi to slavné koňské sedlo. Tak to má být." Ne, nemá.

Bordeaux žilo spoustu let z podstaty. V podobě "Bordeaux bashing" se mu to teď vrací. Je to možná nespravedlivé vůči mnohým tamním dobrým vinařům, ale co by měli říkat ti, kteří v jiných regionech po generace vyráběli výborná vína za zlomkové ceny?

Upřímně - docela zlomyslně mě to těší. Potvrdil se mi pocit, který jsem měl odedávna. A jako prevenci případných výčitek přidávám - pil jsem skvělá bordeaux, vím, že tam jsou skvělí vinaři. Tahle oblast jen potřebuje jistou demytizaci.

Ještě postscriptum. Otevřel jsem si tuhle moselský Devon Schiefer 2011. Jednoduchý ryzlink za 250 korun. Byl výborný... Jméno ani cena kvalitní stárnutí vína nezaručí.