NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

ROČNÍKOVÁ DILEMATA

Dobrý ročník je dobrý ročník, špatný zase špatný. Nebo ne? Nebývá to tak jednoduché. Pamatujete na moselský ryzlink Hochgewächs 2000 z vinařství Stephan Ehlen? Parádní ukázka toho, že mizerný ročník může udělat spoustu radosti a ještě nám ušetřit dost peněz. Funguje to bohužel i naopak a ročník 2015 je toho důkazem.

"Ročník 2000 byl pro nás tragický. Nakonec jsme se rozhodli neriskovat pověst a vyhnout se top vínům. Co normálně prodáváme jako Erdener Treppchen, tedy naši špičkovou trať, jsme lahvovali coby obyčejnou jakostku," vzpomíná Stefan Justen. "V tomhle víně se tak sešly hrozny, které by normálně generovaly mnohem dražší vína."

Mosela_Justen1

Výsledek jsem poměrně náhodou objevil, když jsem se propíjel staršími ročníky vín z vinařství Meulenhof a Stephan Ehlen (manželstvím spojené dvě značky). Fungovalo! Skoupil jsem všechno a rychle prodal. Skvěle pitelné víno, které teprve loni začalo malinko vadnout - po 15 letech... To už jste ho stejně dopíjeli. Špatný ročník udělal spoustu radosti.

Podobné by to mohlo být u toskánských vín ročníku 2014. "Nejradši bych dal všechno do jednoho IGT vína a Chianti, Brunello a další dělal až z ročníku 2015," svěřoval se mi nedávno Stefano Marinari z Castello di Bossi. A už teď je možné nacházet případy, kde se ke stejnému kroku odhodlali. Třeba slavné vinařství Biondi-Santi má z ročníku 2014 jen Rosso di Montalcino, Brunello vynechávají. Nechtějí kazit pověst svého Brunella. Pravda, kompenzují to cenou, takže tohle Rosso stojí zhruba 40 euro...

Je tak šance sehnat výtečná vína zařazená do kategorie IGT. Budou stát zlomek ceny slavných značek, a přitom v nich budou hrozny ze špičkových vinic.
Má to ovšem i svou odvrácenou stranu. Spousta vinařství se bude chtít ročníkem 2015 zahojit. Rok se povedl, kvalita je skvělá. Zapláčeme my, konzumenti. Kde to půjde, všechno dobré půjde do velkých značek - Brunella, Chianti a podobně, a my, zmlsaní kvalitními levnými víny ročníku 2014, si budeme muset zvykat na realitu.

Mimochodem - abych své vývody potvrdil čerstvým pitím, otevřel jsem si v poslednáích dnech dva veltlíny Essenthal od Blauensteinera. Kdo by vsázel na ročník 2010 proti "jedenáctce", ha?! Ani já ne. Ale Dopadlo to tak. (Oficiálně) tragický ročník 2010 vyhrál. "Jak říkával jeden milý soused: "A pak si nedej..."