NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

PAX ROUGE, CORTESE, SCHLAWINER - NOVINKY

Na jarním chutnání jste rozprášili mé zásoby z vinařství Via Caritatis. Teď už mám opět všechno v dostatečném počtu. Oblíbený PAX Rouge přichází v ročníku 2018. S otcem Odonem jsme se shodli, že je typičtější pro Mont Ventoux nežli sedmnáctka. Hluboké, přitom ale energické víno složené ze syrahu a grenache. Všechna ta vína jsou skvělí společníci k jídlu. Kupte si bagetu, dobrý sýr a užívejte léto.

Stejně úspěšná byla na Podrybickém chutnání i Beatrice Gaudio z pimontského Monferrata. Její Cortese je vysloveně letní záležitost, takže je třeba chytit býka za rohy a pít ho právě teď. Doplnil jsem i oblíbenou červenou barberu a grignolina. Osobně jsem Vám ty láhve naetiketoval (dobře, oddřel to stroj, který jsem jen tupě plnil lahvemi, ale ten osobní vklad tam je cítit...).

Michael Wolf musel uzavřít kapitolu zvanou SYLVÁN. Dlouholetá hitovka se zelenou etiketou a lehkým zbytkovým cukrem končí. "Měl jsem ten vinohrad propachtovaný a majitel se rozhodl, že si ho nechá pro sebe," vysvětloval mi Michael u sklenky ryzlinku. O zelenou etiketu ani lehce střižené nasládlé víno nepřijdete. Nástupce se jmenuje SCHLAWINER (ŠLAVINER), což tedy pro Čecha není zrovna atraktivní jméno. "U nás to značí potměšilého, rozjuchaného chlapíka, který si to s lahví v ruce šněruje mezi vinicemi," smál se vinař mému nepochopení. Vzpomenul jsem si na víno od Poldiho Blauensteinera. Jmenovalo se Springinkerl a znamenalo to kupodivu úplně to samé. Němčina je bohatá. Od sylvánu mám ještě poslední 3 kartony, pak už bude Schlawiner. Holt si budeme muset zvyknout...