4.6. PODRYBNICKÉ CHUTNÁNÍ - Velká degustační akce 200 vín, vinaři, pohoda

Město vinných duchů

rudesheim-drosselNěmecký únor není o nic lepší než ten český. Venku je vlezlo a padají nepublikovatelnosti. V šenku Zum Kleinen Ortsgericht ale hučí kamna, ryzlink z Klosterbergu chutná stále víc a místňáci se pomalu trousí na skleničku. Trochu jako zakázaná sekta v římských katakombách se tu scházejí. Tenhle Řím se jmenuje Rüdesheim, leží na Rýně a je to je pilíř německého turismu.
 
Tady graduje Rheingau, vinařská oblast zasvěcená jiskrným ryzlinkům. Sem v lidštějších měsících přijíždějí turisté z celého světa, aby se v jednolitém bloku čítajícím každoročně 3 miliony hlav promáčkli skrze Drosselgasse, 2 metry širokou uličku nacpanou vinárnami. Promenáda podél Rýna přetéká těly, předzahrádky bují na nejnepravděpodobnějších místech a když tudy projíždím v létě k přívozu, jsem velmi rád, že tudy pouze projíždím k přívozu. To je ovšem sezona.
 
Montalcino v listopadu, Florencie v prosinci, Rüdesheim v únoru - ano, je to snad trochu úchylné. Jako chodit po vypuštěných rybnících, prolézat noční obchoďák nebo si fotit filmové hvězdy v civilu. Tahle německá superstar je v únoru nenalíčená, poněkud duchem nepřítomná a strhaná, zato bez afektu a pozlátka.
 
Už jen proces ubytování v hotelu Lindenwirt je vtipný. Dostáváme klíče ke vzdálenému pokoji č. 66 ze zhruba 120, ale u snídaně jsme sami. Dělníci opravující pokoje zatím došli k číslu 64, takže 2 noci budou tak akorát. V oné Drosselgasse potkávám všehovšudy tři Japonce. Kupovat zájezd přes slevový portál má svá úskalí i tam, kde vychází slunce... Místo vyhrávajících kapel a přeplněných zahrádek z průvodců se jim dostává šustivého zvuku zametajících košťat. Většina vináren, kaváren a restaurací je zavřená, jen nápisy v čínských znacích a azbuce dávají tušit, že už to není jen o německých penzistech.
 
Rudesheim-shora
 
ruedesheim-germaniaKdyž zrovna nepadá déšť se sněhem, je výšlap nad město k Niederwald Denkmal moc pěkný. A z lanovky (ta teď stojí) se jistě pěkně kouká. Míjíme vinice patřící Breuerovi nebo Leitzovi, jediného šíleného běžce, těsně pod vrškem dělnící stavějí zříceninu (inu, proti gustu...) a na vršku - tam je pomník. Německy obří a děsivý a typický. Třináctimetrová Germanie na zrhuba stejně velkém soklu připomíná sjednocení Německa. Výhled je skvělý. Krásné tratě pod námi, naproti Bingen a ústí řeky Nahe, která k Rýnu přivádí další zajímavou vinařskou oblast. S těmi pomníky - jakoby to bylo memento pro nás pijáky. Propijete se skrze Rheingau a Nahe - vyděsí Vás Germanie. Propijete se Moselou - zpovídáte se v Koblenzi u ústí do Rýna děsivémi Kaiserovi...
 
Zimní Rüdesheim je pro introverty, kteří se spokojí s vínem a depresí. Rozhodně nemáte dilema, kam zajít. Výše zmíněný minilokál - určitě. Skotský pub - ne! toť pomsta za hříšné sejití z ryzlinkové cesty. Vřele doporučuji vinný bar vinařství Ehrhardt s parádním výběrem i z dalších zemí (www.carlehrhard-winebar.com/). A čím to zajíst?  Přece Jägerschnitzelem!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení