NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Prázdninové chutnání. Volare - cantare

Premiérové prázdninové chutnání mi udělalo radost. Dorazila silná skupina vinařů, odhodlaná prezentovat i se dobře bavit. Přes pár omluvenek kvůli viru i last-minute dovoleným se Vás nakonec sešlo tak akorát a objevila se i spousta nových tváří, z nichž se, věřím, stanou tváře staré (v pozitivním smyslu slova). Díky všem.

Po 14 dnech pohodových příprav sestávajících z navážení vína, odklízení následků povodně, pucování, přenášení, potěmkinování, vyhodnocování pohybu slunce vzhledem k postavení stromů, odhlašování přihlášených a přihlašování neohlášených, bukování a přebukovávání, tisknutí a nervózního sledování předpovědi se nakonec zase veškerá hektika vměstnala do pouhých pár hodin těsně před startem.

Jako první v sobotu ráno nastoupili precizní Justenovi z moselského Meulenhofu. Lednice, prodlužovačky, vzorky, objednané víno. V pátek si užili veškeré německé Stau na dálnicích a do Litomyšle přijeli až v pátek před půlnocí. Potěšil jsem je alespoň čerstvou zprávou, že jejich Erdener Treppchen 2002 vyhrál velký test moselských ryzlinků magazínu Wine&Degustation.

Sotva odjeli, sešli se u vrat Anna a Lisa Reichardtovy s Thomasem Schenkem a začalo další vynášení a přemisťování. "Nebojte, přesně ve dvě tady bude stín," přesvědčoval jsem je a snažil se tvářit suverénně. V poledne se ohlásila Beatrice Gaudio. "Albi se nutně potřeboval projet v kabrioletu. Asi mám úpal." S přítelem si na vídeňském letišti půjčili auto krajně nevhodné pro místní tankodrom. Mladí a neklidní...

Nejblíže to k nám mají z rakouského Wagramu, pročež jako vždy dorazili po bloudění poslední. "Hallo Vaclav! Grüss Dich. Říkal jsi v jednu." - "Říkal jsem, že v jednu tu máte být připravení!" Krabice od Blauensteinera, krabice od Fritze, kabely, chladiče. "Nimmt ihr a lunch und call me wann fertig. Pronto!" Přišel čas blábolení, neboť se už zase vraceli z oběda ranní vinaři a potřebovali své láhve a led a ajskýbly a visačky. "Kde je Wolf? Zapomněl jsem na Corinne od Wolfa! Jeďte pro ni někdo..."

Klid nastane paradoxně až s hosty. Vinaři přestanou otravovat, dětičky mají instruktáž za sebou a pracují z čiré radosti, ženušky sunou pochutiny, kýžené stíny dorazily na určená stanoviště. Čas na skleničku. S nohama v jezírku a zadostiučením v duši můžu poslouchat, jak se wagramští vinaři plácají na svém komářím stanovišti (měli jste přijet včas...), na dálku studovat rozmáchlá gesta Bianky z Vitalongy (je úžasné, jak někdo dokáže pantomimicky popsat cuvée), všímat si sociologického rozvrstvení společnosti (pánové opakovaně se shlukující u Reichardtových děvčat, dámy, které se nehnuly od stolku s proseccem).

Velký úspěch měl Schenkův zbrusu nový sauvignon. "Radši o něm moc nemluv. Udělal jsem nějakých 600 lahví a letos mi to pomrzlo, takže zase nebude." Hodně lidí překvapilo Chardonnay z Vitalongy. V červených alespoň podle objednávek dominovala Beatrice Gaudio a právě zase Vitalonga (to ta pantomima). A u spousty lidí včetně vinařů velmi zabodoval kuchař Dan z hospůdky Na Sklípku.

Konec degustace v sedm ani v osm nenastal. Vinaře evidentně bavilo plenit mi sklep, takže jsem je musel obejít, aby už nic nenačínali. Ze zahrady do dvora na kapelu vytáhla osazenstvo až Beatrice Gaudio, když se postavila za mikrofon a střihla si ZAZ. Poté, co odpoledne málem zkolabovala a musela do sebe nacpat brufen, předvedla pozoruhodný veletoč. "Já mám jen ON nebo OFF. Teď jsem hodně ON." S Biankou rozjely školení v italském temperamentu, které se protáhlo až do tří ráno. Thomas Schenk i Anna s Lisou odjížděli zhruba od večerních devíti, než si o půlnoci poručili a odložili sklenky.

Velké poděkování kapele Cousins! Statečně se poprali se stupňovanými požadavky, přidali nepřidatelné, nechali se komandovat italskou mafií a ke konci se vpodstatě vzdali mikrofonu.

Dá-li corona, mohli bychom se sejít zase 3. října, byť teď se mi na to ještě myslet nechce. Pietro s Biancou už se hlásili, že zase přijedou. To bylo ovšem kolem půlnoci. Mým hlavním úkolem do té doby je vycucat zbylý led, dojíst melouny a zbavit se vtíravého "Volare, ó-o, cantare, o-ooo...".