4.6. PODRYBNICKÉ CHUTNÁNÍ - Velká degustační akce 200 vín, vinaři, pohoda

DOCHUTNÁNO, DOKŘEPČENO

 

Prázdné láhve pohřbeny v kontejnerech, záchranná plachta sbalena, sklad příjemně prořídlý a zválená tráva na zahradě pomalu přichází k životu podobně jako já. Jarní Podrybnické chutnání se zařadilo po bok třinácti předchozích - stalo se minulostí.

V první řadě musím poděkovat komusi tam nahoře za Jeho/Její náklonnost. Mé noční můry se nakonec smrskly na pár lehkých přeháněk, jež neměly šanci narušit Vaši koncentraci na zadaný úkol. Pohotovostní variantu "brod" jsme tak v život uvádět nemuseli. Jsem tak o něco chytřejší; Kombinace kapkového piktogramu s číslem 90 neznamená, že 90% dne proprší.

"Mně je to tak trapné, ale oni chtějí další," opakovala statečně Roberta Frassinelli, když mě v pravidelných (krátkých) intervalech žádala o další a další láhve prosecca. "Ale slibují, že nakoupí," dodala pokaždé. Nakoupili.

Vinařka z Prosecca u nás byla poprvé a rozplývala se. "Takhle krásnou akci jsem ještě nezažila." My jezdíme uhranutě po Itálii, ona se nemohla vynadívat u nás. "Vždycky jsem si Česko představovala jako nudnou rovinu a samá pole. Tohle je nádhera."

Druhou zástupkyní z Itálie byla už tradičně Beatrice Gaudio. V pátek měla ochutnávku ve Vídni a dorazila pořádně vyšťavená. Sice ji potěšilo, že jsem její žlutý kostýmek zasadil k jezírku a neméně žlutým kosatcům, ale únava z hektické cesty byla znát. Přesto trpělivě vysvětlovala a - jak je u ní zvykem - postupně zase nahodila motory.

Justenovi z moselského Meulenhofu jsou spolehlivost sama. Je fascinující, že přestože nabízejí jedinou odrůdu, pravidelně posbírají nejširší skupinu ochutnávačů. Pokaždé přivezou i něco navíc, čímž mi zavaří, neb já pak musím zákaznictvo odmítat. Ale možnost ochutnat bobulový výběr nebo archivní ryzlinky je samozřejmě skvělou nadstavbou.

Uzavírka silnice způsobila, že si Němci i Rakušáci mohli prohlédnout celý širý kraj. "Myslím, že jsme po cestě sem minuli Varšavu," smál se Poldi Blauensteiner. Pro poctivé germánské duše jsme díky umně poskládaným zákazovým a příkazovým značkám byli nedosažitelní. Ostatně i ty proradnější české měly problém. Z Wagramu se přikodrcal i Josef Fritz - oba byli na místě kupodivu včas. Zřejmě jsem se ve formulaci výhrůžek v němčině zlepšil.

Michael Wolf tentokrát dorazil osobně. Pro něj je to svátek. Dobrý hotel, dobré jídlo a večer pak odvaz, který by od něj člověk nečekal. "Díky, bylo to skvělé. Ještě že nás Beatrice o půlnoci zahnala do auta. Jinak by cesta domů bolela," psal mi ve středu.

Všechny možné kapely mi byly ukradeny probíhajícími svatbami, takže jsme se namísto originálů museli spokojit s reprodukcí. Italský temperament se i tak prosadil. Beatrice neodolala a chopila se mikrofonu, tichá a neprůbojná Roberta Frassinelli mě šokovala, když jsem ji spatřil v plném tanečním trsu.

Vybrat favority je těžké. Určitě prosecco. Hodně jste se ptali na Via Caritatis a následně chválili i objednávali. Jedno se hned vyprodalo. Klasicky se prodalo hodně moselských, zafungovala i přítomnost Beatrice Gaudio. Celkově to ale bylo příjemně rozprostřené.

Chválím vinaře, ale stejný díl si zasloužíte i Vy. Za vstřícnost, s níž jste si proklestili cestu mezi proradnou vozovou hradbou z bagrů. Za pohodový přístup. Za minimum rozbitých sklenic. Za toleranci. Za to, že jste kuchařovi dojedli guláš a dorty. Že jste nakoupili! Děkuji.

Další akce bude 6. srpna. Bude to asi klidnější, takže i introverti si přijdou na své. Na zahradě se vždycky najde kout, kam se zašít. Těšíme se na Vás.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení