NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

ZAPODÍLEJTE SE NA MÉM ŠTĚSTÍ

"Kde jsou, kdepak jsou, naše velkolepý plány," zpívá Karel Plíhal, načež optimisticky konstatuje, "Na hřbitově zakopány". Každý podzim je to stejné. Mám pocit, že uchopen tornádem dějů, točím se bez vůle a jsem kamsi smýkán. A není to smýkání na sáňkách za veselého hýkání.

Abychom si rozuměli - nestěžuju si na Vaši přízeň a hutné objednávky, vlastně se smýkám rád. Je i hezké moct napsat vinařům, že jejich vína jdou, a zase si něco nechat přivézt.

Ovšem v tom právě tkví problém. Aktuálně přede mnou vyvstává potřeba udělat si klasickou francouzskou smyčku přes Piemont. Gůgluju si dávno najetou trasu, přemýšlím, kde BYCH tentokrát přespal, co BYCH si dal k jídlu. Kdybych, kdyby. Kdyby bylo kdy.

Strašlivé dilema. Když si to nechám přivézt, vystřílím si na pár měsíců cestovní náboje. Když si to přivézt nenechám, Vaše náboje si najdou mě; Budete mě ostřelovat dotazy, kdy že konečně bude barbera z Gaudio a languedocké Albas a mniši. Co s tím? Dvěma paletami jsem se právě odstřihnul od cesty do Německa. Mám teď ztratit i kýžený jih Francie?!

To jsem ale člověk nešťastný, že? Už mě litujete? Pokud ano, dovolím si přejít do protiofenzivy. Ale dám Vám na výběr, aby to bylo fér.

1) VARIANTA NEJLEPŠÍ - Vy nyní budete objednávat víno od ostatních vinařů, aby se tlak na bestsellery poněkud zmínil. Já díky tomu nebudu muset omluvně odpovídat, že požadované právě chybí, ale situace bude co nejdříve napravena. Všechna má vína jsou dobrá, alespoň si rozšíříte obzory. Já si tak budu moci nechat cestu na ponovoročí.

2) VARIANTA PŘÁTELSKÁ - Budete objednávat víno od zmíněných vinařů, ale to, jež je ještě skladem. Tím se cesta k nim stane zcela nevyhnutelnou (ovšem opět až v lednu).

3) VARIANTA NEPŘÁTELSKÁ: Budete umanutě objednávat to, co není. Já tlaku podlehnu a nechám si víno poslat. Ale co dál? Získáte snad těch pár mrzkých lahví kýženého, ale také mrzutého prodejce s vyvanulou perspektivou. V lednu pak najedete na své suché ledny a já tu zůstanu co kůl v plotě.

No tak, přece nevstoupíte do nového roku s vinou na svých rukou. Je čas dobrých skutků. Pár rozvozů ještě bude. Ppokud se mi povede uvolnit zaseklý zádový mechanismus, potkáme se v Olomouci a Bohumíně, nejméně dvakrát v Praze a Středních Čechách a také Plzeň nepřijde zkrátka.