NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Tak už máme Piemont

Prosím, nečekejte ode mě teď vzletné blogistické líčení krás Piemontu. Zatím se stále ještě brodím krmením administrativní hydry, plněním webu a účetního programu, hašením drobných požárů a rozděláváním ohně pod svým vlastním kotlem. Tedy jen úderně, heslovitě.

I přes výjimečnou časovou dotaci takřka šesti dní jsem prakticky nevylezl z auta. Výsledky tu ale, myslím, jsou. Zaseklý krk, ale také vína od pěti vinařů. Každý reprezentuje jinou vinařskou oblast, jiná profilová vína. Zároveň mám třeba hned od tří z nich Barberu. To už bude na Vás, vybrat si, co budete chtít pít.

gaudio_bea2

 

Barolo, Barbaresco, ale také Grignolino, Arneis, Gavi nebo Dolcetto z Dogliani. Legendární tratě, velká jména i ztracená údolíčka. Výtečná kuchyně a vůně lískových ořechů. Vinný Piemont je svět sám pro sebe. Přehršel odrůd a stylů, směsice zcela odlišných terroir, fantastické výhledy přes vinice na zasněžené vrcholky Alp.

Obtížnější než kde jinde je náš úkol popsat region prostřednictvím typických vín. Každý z vybraných vinařů by našel pár podobných i zcela protijdoucích kolegů. Za Barolo jsem zvolil Sergia Germana, vinaře ze Serralungy, který se v posledních letech etabloval v nejvyšší společnosti a stylově se pohybuje spíše na straně tradičních Barol.

Barbaresco zastupuje Livio Voghera. Sympaťák ze známého rodinného vinařství, jehož výkladní skříní je skvělé "cru" Basarín. Dolcetto nachází ideální výraz jižně od oblasti Barolo, v sevřených údolích nad krásným městem Dogliani. La Fusina je opět rodinné vinařství s dlouhou tradicí a poctivým přístupem. Moc milí lidé.

Za srdce mě chytla odrůda Grignolino. U nás málo známá, přitom ale s velkým potenciálem i dlouhou a slavnou historií. Vypravil jsem se za ním na sever od Asti do oblasti zvané Monferrato. Vinařství Gaudio perfektně ukazuje, že Piemont nemusí být jen o velkých jménech. Ochutnejte i jejich Barberu!

Konečně Roberto Sarrotto je určitým průsečíkem výše zmíněného. Svých 90 hektarů má strategicky rozmístěných mezi většinu důležitých denominací. Zejména bílá vína a základní varianty Barola a Barbareska představují skvělýá poměr cena/výkon.

Chcete si je doma ochutnat? Rádi Vám namícháme degustační balíček. Všechna vína najdete na http://www.vina-chochola.cz/piemont/, tak si naklikejte, co srdce a hrdlo ráčí. Už ve čtvrtek je můžete mít, případně pošleme.Kromě jednoho propršeného dne bylo nádherně. Přihazuju blog z loňska, než něco vymyslím teď a tady: http://www.vina-chochola.cz/blog-vinny/piemont-prvni-audience/

A ještě předcestovní, aby jste nepodlehli romantickým představám:
http://www.vina-chochola.cz/blog-vinny/o--zpravidla-neexistujici--vinarove-schovance/

Fusina_home