NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Další sedmnáctky už se blíží - výhledy

Stačí už jen dopít poslední lahve a bude tu další várka z ročníku 2017. Právě v Düsseldorfu na Proweinu vinaři tradičně představují nová vína. Něco už je nalahvované, něco zatím jenom jako sudové vzorky. Jak to vypadá? Inu dobře.

Leopold Blauensteiner - Wagram
Mě ta jeho vína zkrátka baví. Čistá, perfektně pitelná, klasicky zpracované odrůdy. Letošní highlight by mělo být Veltlínské červené Fumberg - úplná novinka. Zkoušel jsem ho vedle Fritze, ale i třeba Letha nebo Fritsche a stojí si vážně dobře. Řada veltlínů zelených je skvělá tak nějak tradičně, ryzlink má podle mě lepší Fritz.

Josef Fritz - Wagram
Výše zmíněný Ryzlink Sandstein je skvělý. Nebývale rozvoněný, čistý, atraktivní. Co platí pro Blauensteinera ve veltlínu zeleném, tady představuje veltlín červený. Fritz je v téhle odrůdě naprostá špička a tuhle pozici si drží už spoustu let. Tolik vyzdvihovaný Leth na něj podle mě alespoň v téhle odrůdě nemá. Cuvée Fritzi už se samozřejmě vesele prodává.

Thomas Schenk
Těm baňatým-placatým to ještě chvilinku potrvá, než úplně rozkvetou. Zatím jsou ještě pořád lepší šestnáctky. Jak Sylván Sonnenstuhl, tak i Ryzlink Marsberg. Ale to je jen věc času. Zato třeba lehčí Sylván Handlich je už teď skvostný. Boden Schatz (stará réva scheurebe+ryzlink+sylván) velmi pěkný, hodně rozvoněný po scheurebe. A scheurebe se k radosti mnohých letos opět zaseklo na lehkém zbytkovém cukru, takže bude jako loni.

Stefan Justen (Meulenhof) - Mosela
Italští kolegové, které jsem přivedl, byli nadšení. Suchá vína bez chyby, hodně mě ale potěšil sladký Erdener Treppchen Kabinett - parádní víno. Vrcholem za mě jako obvykle Suché Spätlese a Grosses Gewächs.