NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Víno z Mountfieldu - Kremstal není Kremstal a vinařství není vinařství

Nedávno mi kamarád nalil sklenku. Tipoval jsem jakostku z Mosely. "Mountfield!" triumfoval on. "Krems!" Od té doby jsem pak o těchhle vínech ještě párkrát slyšel. Rozhodl jsem se zapátrat. Dostal jsem se až k prázdné parcele v uličce jedné slavné vinařské obce a k potvrzení pocitu, že tady něco nehraje.

Mounfielďácké cenové oblbování mi leze na nervy, ale to nemá smysl řešit. U vína stojí na webu přeškrtnutá cenovka 429 korun a pak ta aktuální ve výši 119 korun. Zatímco obvykle se po slevě dostaneme na standardní cenu, těch 119 korun mi hlava nebere. Ano, v Rakousku ryzlink nebo veltlín za 4,5 euro koupíte a bude často fajn. Ale zrovna ze Senftenbergu v Kremstalu? Možná z toho Mountfield nic nemá, možná je vinař Ferdinand Mayr dobrodinec, který vlastní práci dotuje. Možná...

Moje první myšlenka byla, že řetězec prostě skoupil pár šarží od vinaře a pak je bez jeho vědomí u nás prodává pod cenou. S tímhle už měl opletačky třeba Lidl. Taková situace může vinařovi během chvíle zničit vybudovanou klientelu. Jeho věrné zákazníky věru nepotěší, že jsou za věrnost vytrestáni vyšší cenou než mají náhodní šopeři kdesi v supermarketu.

Pátrání po Ferdinandu Mayrovi se zpočátku jeví fádně. Na první pohled sympatické webové stránky a motto "My Signature Wines". Vína se u něj jmenují jinak než u nás, ale budiž, to se občas u velkých dodávek dělá. Prostě nějakou šarži pojmenoval dle potřeb kupce.

Vyškolen mravenčí prací Kalleho Blomqista z Millénia, ponořil jsem se do sítě. A začal se divit. Pan Mayr je zjevně nepříliš sdělný člověk. Na homepage nenajdete nic než etikety a jedno video z jakéhosi koncertu. Je držitelem WSET Diploma a vystudoval zřejmě konzervatoř. Divení nastává v sekci "Bezugsquellen". V Rakousku jsou vína k dostání pouze ve Sparu a obchodě MPreis. V Německu v drogerii Rossman a ještě jednom obchodě, kde ovšem máme zase jiná vína a za podstatně vyšší ceny. Vysloveně vtipné jsou odkazy na britské či skandinávské zahraniční partnery. Ti už jsou zcela negůglovatelní. A Mountfield? Chybí...

Pan Mayr se také nerad chlubí v Rakousku. Jeho ocenění pocházejí výhradně z Asie, vyjma jediného - Prague Wine Trophy. Kolonka Press pak 1 - slovy jednu - noticku, že se Mayrův veltlín pil jednou v Norsku při jakési večeři. Pokud jde o kontakty, tak hosté by vinaře zřejmě rušili při práci. Žádný telefon, adresa ukazuje prázdnou parcelu na konci ulice. V seznamu kremstalských vinařství nefiguruje.

Blíže k pochopení nás přivádí nudná četba etiket. Žádný Kremstal, nýbrž Dolní Rakousko. Proč? Jaký blázen se nepochlubí slavnou oblastí. Tady už vinařova skromnost zachází opravdu daleko. Anebo ne? Proč místní Proidl nebo Nigl na podobnou cenu zdaleka nedosáhnou? Snad proto, že mají místní vína...

Ferdinand Mayr je držitelem WSET Diploma a přednášejícím v tomto programu. Během studia kurzu WSET-III jsem se potkal s jedním jeho kolegou, který se pro změnu věnoval velkoobchodu s vínem do Ruska. Tihle lidé mají kontakty, vědí, kde se co dá levně nakoupit a kde to pak udat.

Ať si pan Mayr dělá, co chce. Obchodovat s cizím vínem není zločin - já to přece také dělám. Když si ale konzument jeho vína vleze na jeho stránky, dostává se mu ujištění, že to vína vyrábí svýma rukama. "Pokud vím, tak si vinohrady propachtoval jen proto, aby se mohl prezentovat jako vinař. Kupuje sudovky a nechává si je plnit v jiném vinařství," napsal mi kamarád-vinař z Rakouska.

Štve mě, jak tahle situace nahlodává důvěru ve skutečné vinaře. Málokterý zákazník si dá tu práci, aby se šťoural v něčích webovkách. Většina si prohlídne fotky, podívá se na slovutnou adresu a je nadšená, za kolik se dá pořídit víno z Kamptalu. "To jsou ale prevíti, ti jeho sousedi! Proč mi oni víno za 119 korun neprodají?" 

Na ochutnávkách vždycky říkám "Pijte, co Vám chutná". Pokud mi ale kuchař dá na pizzu eidam místo deklarované mozzarely, příště k němu nepůjdu, i kdyby to chutnalo skvěle. Malý vinař má tvrdý život. Jestli chcete, aby takoví lidé existovali, jestli chcete i dál pít vína s příběhem, jestli se chcete vínem bavit a zažívat při jejich pití dobrodružství v pozitivním slova smyslu, zůstaňte u nich. Mountfield z nás dělá blbce a nabízí nám fejk. je jedno, kolik to stojí. Až si ho koupíte (nekupujte), vězte alespoň, že nepijete víno z vinařství Mayr, nýbrž ze stáčírny (vypůjčené).