NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

JEDENADVACÍTKY OD THOMASE SCHENKA

To čekání bylo dlouhé. Když jsem franckého vinaře navštívil naposledy, zaplaval jsem si ještě v Mohanu. Už začátkem září byl Thomasův sklad v žalostném stavu. Jakmile mi tedy vinař napsal, že na 10. prosinec plánuje lahvování, osedlal jsem dodávku a vyrazil na lov.

Časová dotace pouhých dvou dní udělala z výletu tupou dřinu. Tam a zase zpět. Žádné líčení extatických zážitků tedy nečekejte. Pouze rekapitulace toho, co konečně můžeme ochutnávat a pít.

Sylvánské zelené Handlich 2021
Teď, týden po lahvování, je krátce po otevření poměrně (ty paradoxy) zavřený. Stačí ale chvilka na rozdýchání a vyloupne se Schenkova klasika. Voňavý, šťavnatý, moc příjemný na pití. Tady není moc co řešit.

Ewig Leben 2021
Tady jsme naopak docela jinde nežli před rokem. "Scheurebe bylo letos problematické, neurodilo se dost," vysvětluje Schenk. "Musel jsem kvůli tomu změnit recepturu. Je to müller a cabernet blanc." Obojí se sklidí a vylisuje současně. Ještě před lisováním nechal vinař hrozny pár hodin naležet při nízké teplotě. Výsledek? Na první dobrou bych tipoval sauvignon. Ale stylově je to zase Schenk - lehké, dobře pitelné víno s příjemnou pikantností.

Scheurebe 2021
Letos dalo scheurebe Schenkovi opět zabrat. Na přelomu července a srpna přišel o část úrodu kvůli plísni. Co nakonec sklidit dokázal, to kvasilo velmi pomalu. A nakonec, tradičně, ani neprokvasilo do sucha. Ale to už je evergreen a na přídomek feinherb jsme si mohli za poslední roky zvyknout. Thomas není vinařem, který by chtěl znovu startovat kvašení za pomoci kvasinek pro sekty.

Bacchus 2021
Největší rozdíl proti minulým letům poznáte ještě před otevřením láhve. Ta totiž není z bílého skla. "Bílé láhve zkrátka nejsou. Co jsem měl, to šlo na Rotling. Ten působí efektněji." Zbytkový cukr je lehce vyšší než loni, to ale platí pro většinu vín ročníku 2021. Tuhle hitovku poznáte na první ochutnání.

Rotling 2021
Chtělo by se zvednout dlaň před kameru, nastrčit bodyguarda a zamumlat "co comment". Zkrátka rotling. Bazénovka. Ein Fruchtcoctail...

Vyšší řady si na lahvování počkají do jara. Platí to i pro Sauvignon Blanc. Ten si na začátku svého života udělal skvělé jméno. A pak nebyl, neboť loni na jaře pomrznul. Tentokrát to snad klapne. Až budu mít víc času, projdu s Thomasem tanky a poreferuju, na co ještě můžeme těšit.

E-SHOP - THOMAS SCHENK