NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Mrazíky ničily i révu - W. Reichardt

Nemůže to být jednoduché. Po skvělém ročníku 2015 se vinařská houpačka převážila a hned jaro přináší velké potíže. Už cestou přes Moravu DSCF0454jsem si všímal zmrzačených lístků na révě. Výraz Wernera Reichardta pak mluvil jasně. "Scheisse," okomentoval burgenlandský vinař, co se stalo v posledním dubnovém týdnu.
 
"Vypadá to, že takových 10 hektarů je pryč. Vzalo to široký pás v nižších polohách, kde mám všechnu červenou révu. Je to katastrofa," říká rezignovaně vinař, který se profiluje právě na červených vínech. Procházka mezi vinohrady mu dává za pravdu. Zatímco réva na svazích mrazíky přežila, v rovině je to smutné. Zahnědlé pahýlky zmrzlých lístků moc naděje nedávají.
 
Nejde jen o Burgenland. Obrovské škody hlásí vinaři z Wachau, Kremsu, Carnunta, Štýrska i odjinud. Čekám, jaké zprávy mi ještě dojdou od dalších. Český vinařský svaz už také navýšil odhad škod. "Ještě je možné, že některé keře během tří týdnů obrazí. Pak by to bylo alespoň na Landwein," hořce se usmívá Reichardt a při dotazu na pojištění jen mávne rukou.
 
Podstatně lépe přečkal tuhle neobvykle rannou vlnu mrazů Leopold Blauensteiner z Wagramu. "Zasáhlo mě to jen trochu. Vymrzly hlubší polohy a také mladá výsadba. Každopádně jsme měli pár nocí beze spánku, kdy bylo třeba být ve vinici a intenzivně vykuřovat vinohrad."