NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Haleluja - nová vína!

Už se vyloupla! Od Reichardta jsem si přivezl nová vína ročníku 2019 - muškát žlutý a veltlín. Obě - jak už je u tohohle burgenlandského vinaře zvykem - jsou velmi klasické záležitosti. Werner Reichardt ctí odrůdu a tahle vína mají všechny atributy, které k nim patří. Muškátu bude letos dost málo, ale to nás zatím nemusí trápit. Je rozvoněný, lehoučký, samozřejmě suchý a proti loňsku subtilnější. O veltlínu netřeba dlouze referovat - zkrátka Reichardtův veltlín... Už jsou na e-shopu, tak se do nich pusťte.

VÍNA Reichardt 

Další novinkou je pak vína z Montalcina od vinařství Castelli Martinozzi. Před pár lety vysázel Federico Castelli novou vinici přímo pod starou vilou Santa Restituta, v níž vinařství už od 19. století sídlí (viz obrázek). Do rukou (či lépe úst) se nám tak dostává vůbec první ročník. Víno se jmenuje Vitefitta a je zařazeno jako IGT Toscana.

Poprvé, nepočítám-li ochutnávky z tanku, jsem si ho otevřel teď v sobotu. Už podle vůně je to klasické sangio. Takové "bejby" Rosso di Montalcino. Je znát, že jde o mladou révu. Víno nemá takovou koncentraci, ale ta lehkost a přitom věrnost odrůdě a místu je ohromně příjemná. Doporučuju ochutnat, případně i srovnat s Rossem a Brunellem. Krásná hierarchie jedné odrůdy z jednoho místa.

VÍNA Castelli Martinozzi

CASTELLI