NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Brunello di Montalcino 2007 La Velona - archiv

BdM15Sáhl jsem do archivu a vynořil se s Brunellem z už zaniklého vinařství La Velona. Dobrý ročník z vinařství, které jsem měl hodně rád a vždycky ho s radostí navštěvoval. Ostatně Gianfranco Bomba, který to tam vedl, mi následně dohodil Castelli Martinozzi a dodnes si spolu rádi zajdeme v Montalcinu na pivo. (http://www.vina-chochola.cz/montalcino-brunello-etc-/)

Barva se s časem posunula k temně granátové s hnědavými tóny, značícími starší víno. To samé indikuje vůně, kde byste nějaké rozjásané ovocité tóny hledali marně. Určitě višně, ale také balsamiko, černý pepř, rybízový džem, hřebíček a - trochu neortodoxní dojem - cola Dr. Pepper.

Víno má heboučkou strukturu dobrého sangiovese, přesněji Brunella. Intenzivní chuť, medium (+) tříslovina, medium (+) kyselina, vysoký alkohol (14,5%), dlouhá dochuť. Výborné víno, které ještě pořád má z čeho brát.

Ročník 2007 byl hodnocen velmi vysoko. Proti na můj vkus trochu v sobě utopeným a těžkým 2006-kám nabízí tu jiskrnost, svěžest a rasu, kterou tahle vína, když se povedou, disponují. Ostatně o kvalitě ročníku svědčí i to, že La Velona tehdy dělala i Riservu. Od té mám také ještě pár lahví.

To je tak hezké, když se zadaří a víno Vás odmění za trpělivost. Asi budu dnes večer psát, když už je odšpuntováno...