NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Břežní poznámky

První červencový víkend pořádají v Randersackeru mladí vinaři Uferfest. Ne, nebudu se o tom dlouze rozepisovat. Na břehu (das Ufer) Mohanu (der Main) se pije víno (der Wein). Pěkné městečko ve Frankách, nad ním krásné vinice, pod ním řeka. Bezvadná akce. Jen pár poznámek z perspektivy nezaujatého pijáka si dovolím.
 
Poznámka fotbalově vinná
Přijeli jsme v den, kdy Německo čekalo čtvrtfinále ME proti Italům. "Já bych se bez toho obešel, ale když to lidem nepustíme, nepřijde nikdo," vysvětloval mi Thomas Schenk. Jak se blížila devátá hodina a výkop, zvedal plátno umístěné na vysokozdvižném vozíku stále výš a výš. Nevím, jestli těch lidí přišlo tisíc nebo dva tisíce, ale bylo to vůbec poprvé, kdy jsem byl svědkem tak silného propojení fotbalu s vínem. A ono to šlo.
 
I dámy byly spokojené a nálada elektrizující. Tedy spíše pro domácí. My jsme vše v klidu zpovzdálí sledovali a blahořečili naší reprezentaci, že nás ušetřila nutnosti kousat si nehty. Fronta u stánku minimální - všichni se zásobili litrovkami - a posezení u řeky nadmíru příjemné.
 
Sylván, růžový rotling, ryzlink, scheurebe... Dostal jsem se do revolucionářské nálady. K čertu s pivem a předsudky! Až (skrze Vás, milí zákazníci) dosáhnu nesmyslného bohatství, budu sponzorovat český fotbal. Pozvu Vás na VÍNA CHOCHOLA LIGU a budu se královsky bavit vždycky, když komentátoři vyhlásí VÍNA CHOCHOLA GÓL MĚSÍCE nebo VÍNA CHOCHOLA KANONÝRA VÍNA CHOCHOLA LIGY. Co ligy - EXTRALIGY! Budete mít první sklenku zdarma...
 
Lump
 
Poznámka francouzská
když mě Thomas Schenk na akci lákal, sliboval, že přítomni budou vinaři z družebního francouzského městečka Vouvray. Poněkud slabomyslně jsem se spokojil s klasickou zkratkou a slíbil manželce francouzské červené a velký zážitek. Diletantská chyba. Tedy série chyb.
 
Zaprvé - "Dneska zatím nedorazili. Užívají si, že je tu nikdo nezná. Zrovna včera to zakončili v kašně na náměstí. Vypadá to, že se zase někde zasekli," omlouval je Thomas Schenk v sobotu večer. Zadruhé - v neděli přišli, ale o nějaké prezentaci vín nemohla být řeč. Jednak nemluvili jinak než francouzsky, jednak prostě prezentovat nehodlali. Zatřetí - Vouvray je apelace na Loiře a tamní vinaři produkují pouze bílý Chenin Blanc. Nakonec jsme je s Thomasem klopotně přemluvili. Přichází začtvrté - Když už se našly dvě láhve, jedno víno bylo velmi průměrné, druhé pak mělo korek.
 
Co si z toho vzít? Nikdy neslibuj, pokud jsou součástí slibu Francouzi (platí i pro Italy). Myšlenková zkratka Francie=červené je nedůstojná obchodníka s vínem. Šroubovací uzávěr alespoň na jednoduchá vína je bezva věc. A konečně mi zase jednou došlo, jak zoufale těžké musí být pro mladého vinaře rozjíždět ve Francii něco nového.
 
Máte jedinou povolenou odrůdu a existuje zažitá představa, že lidé touží víno archivovat. Byla to paradoxní situace. Ti vinaři odšpuntovávali ročník 2015, hořekovali nad tím, jak je korek drahý, a hned první otevřená láhev byla vadná. Zbytek světa už tuhle situaci vyřešil šroubovacími uzávěry, ovšem ve Francii to možné není.
 
Vlastně mi těch vinařů bylo líto. Kolem nich se bavily stovky lidí a bylo jim ukradené, jaký uzávěr jejich víno mělo.Schenk_Rotling Místní vinaři jim vykládali, jak se snaží zacílit na mladou generaci s pomocí nových odrůd, alternativních způsobů vinifikace nebo třeba designu. Oni měli svůj chenin blanc, korky a etikety z minulého století.
 
Poznámka červenobílá
Růžové víno vzniká smícháním červeného s bílým, haha, to je jen takový vtípek pro nás znalce. Nikoli v Německu. Tady je totiž možné vyrábět i tzv. Schillerwein neboli růžák. To zkrátka sklidíte červené a bílé hrozny a společně je zpracujete. Výsledek může být překvapivě příjemný a pitelný.
Rotling se tak zařazuje kamsi po bok Rosé, Weissherbstu, Claretu a Blanc de Noir. Je fascinující, jak rádi a odhodlaně si my pijáci stále tříbíme a trénujeme mysl novými poznatky, že...?