NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Languedoc vs. Tradiční regiony

Konec starých časů prorokují britští obchodníci, alespoň pokud se jedná o vztah k francouzskému vínu. Nastupující generace se necítí být nikterak svázána nastavenými hodnotovými škálami a preferuje méně zavedené regiony před těmi opředenými prestiží a tradicí.

Na článek publikovaný serverem Harpers.co.uk mě upozornil Graham Nutter z vinařství Chateau St. Jacques z Languedocu. Z dobrého důvodu - tím, kdo na sebe strhává pozornost zejména mladé generace milovníků vína, je právě jihofrancouzský Languedoc-Rousillon.

"Pro mladé lidi je dnes Bordeaux naprosto nezajímavé a dělení na klasická a ne-klasická francouzská vína přestává fungovat," cituje Harpers Simona Taylora, výkonného ředitele firmy Stone, Vine & Sun. Na Languedoc už se podle něj nehledí jako na alternativu ke klasice, nýbrž jako na rovnocený region.

Mladé lidi láká diverzita, se kterou se v jiných oblastech nesetkají. Velké množství odrůd i stylů jde zcela proti tradičnímu pojetí "ideální Bordeaux" a "ideální Burgundské", kdy se většina vín vztahuje k určitému vzoru a snaží se mu přiblížit. Důležitým bodem je samozřejmě i cena. Zatímco vína ze slavných domů v lahvové zralosti jsou pro normálního konzumenta prakticky nedosažitelná, Languedoc-Rousillon se pohybuje řádově níže při stále se zvyšující kvalitě..

Jak to uzavřít? Nejlépe tím, že se po hlavě vrhnete do mého e-shopu a naklikáte si vína ze Chateau St. Jacques. Ať už je Vám kolik chce, jakmile ochutnáte něco z jejich vín, stanete se progresivní nastupující generací s prstem na tepu vinného dění.

nutters