NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Další várka "šestnáctek" od Schenka

weingut-schenk-01Vín s šestnáctkou na etiketě nám přibývá. Naposledy jsem si přivezl další várku od Thomase Schenka. Mladý francký vinař vypouští po sladké "cool" dvojce Bacchus+Rotling také zásadnější vína. Můžeme se tak těšit třeba na první sylvány. K ochutnání budou už na pražské ochutnávce 1. února.

Baccchus a Rotling přispěchaly na trh už před Vánoci, aby měl Schenk co prodávat. Ročník 2015 se mu totiž mimořádně vyvedl co do kvality, ovšem rozhodně ne množstevně. Teď už se situace stabilizuje. Konečně tak mám v nabídce i všechny sylvány. Vždyť právě kvůli téhle odrůdě jsem před rokem do Frank šel.

Sylván v litrovce je lehoučký a svěží - určitě lehčí než loni. Bezvadně pitelné víno s jasně patrným odrůdovým charakterem. Skvělé na akce. Sylván Handlich už je samozřejmě ambicióznější. Část hroznů pochází z prémiové trati Sonnenstuhl, proto vyzrálejší, plnější charakter. Na vína v Bocksbeutel si ještě nějaký čas počkáme.
"Troublemakerem" bylo letos scheurebe. "Nic nepomohlo, prostě se zaseklo," komentuje Thomas Schenk s úsměvem zbytkový cukr kolem 13 gramů. "To se někdy stane a já nechci vína znásilňovat. Aromaticky je to klasika a moje maminka mi stejně nadávala, že bych měl dělat i neco sladšího."

Zajímavou alternativou pro ty, kdož chtějí scheurebe suché, budiž cuvée Bodenschatz. Jedná se o víno ze staré révy rostoucí na trati Marsberg a hlavní roli v něm hraje právě scheurebe.