NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Maremma - všechno, co od Itálie chcete

"Tati, proč tu ti Italové mají takový bordel?" zeptal se mě synek při vyjížďce z kempu do blízkého městečka. "Protože jsou... jiní," odvětil jsem důstojným eufemismem. Když nás cyklostezka nemilosrdně vyvrhla přímo na autostradu spojující Řím a Livorno, šly eufemismy i důstojnost stranou. Nakonec Vás sem ale stejně pozvu. Do Maremmy na moře i kopce a lesy, na dobré víno a olej a maso a sýry.

Maremma je přímořská oblast v jižním Toskánsku, správním střediskem je Grossetto. Pro Vás bude ale důležitější Scansano. Malé městečko v kopcích totiž dává světu skvělá vína ze sangiovese. Morellino di Scansano už ode mě znáte. Vinařství Terre di Talamo najdete kousek nad městečkem Talamone, větrnou domovinou kitesurfařů. Kromě vinic narazíte během projížďěk po venkově na nespočet olivových hájů a zlatých lánů ječmene a pšenice. A tím se dostáváme ke zdejšímu pivu, které také stojí za ochutnání. Lokální pivovárky tu rostou jak houby po dešti a není od věci občas nahradit myslivce Morrettiho něčím poctivějším.

Mluvil jsem o moři. Jmenuje se Tyrhénské a při šplouchání jeho vln se pekly české dějiny. Ne, žádný Karel IV. - tady vznikaly velkolepé myšlenky na pandury a cessny a koaliční smlouvy a spoustu jiných vykutálených dalíkovin. Monte Argentario je nepřehlédnutelné i návštěvyhodné. Jen neopakujte mou chybu a nejezděte sem s rodinkou na kole. Hardcore otec. Kombinace vedra, úzké silnice, nekonečného proudu aut a kopců může neotrlého cyklistu dostat na pokraj psychického kolapsu. Naštěstí se děti ze všeho vylížou. Ale těch peněz za zmrzliny...

Moře je hlavně večer parádně rozvlněné, západy slunce spektakulární - zejména přes sklenku onoho morellina, a pláže vyklidněné. Nenajdete tady sešikované slunečníky v osmistupech, kempíky jsou poměrně příjemné a obsazované většinou místními.

Za plážemi plážovatými se vypravte do parku Parco Nazionale Maremma (https://www.parco-maremma.it/), který se rozprostírá mezi městečky Talamone a Alberese. Od Alberese je to k moři pár kilometrů a pokud pojedete autem, radši vyražte už ráno nebo navečer. Vjezd je totiž omezený. Odměnou Vám bude nekonečná písečná pláž s bizarními přístřešky z větví, klídek a možnost procházet se ve stínu piniového pralesa.

Na park si určitě vyhraďte nějaký čas. Jsou tu krásné výhledy na moře, staré pevnosti i opuštěné opatství San Rabano. Doporučuju kolo, byť třeba právě z Rabana je sjezd poněkud smrtelný - inu Italové. Normální okruh nicméně zvládnul bez potíží i osmiletý synek. Vstupenky do parku koupíte v infocentru v Alberese. Tady bezpodmínečně musíte zajít do prodejny místních produktů u kostela. Morellino, oleje, těstoviny, skvělé maso - vybavte se na večerní grilování. 

Pokud máte chuť na prohlídku měst, Grossetto vynechte. Místo něj určitě zamiřte do fantastického Pitigliana - města vytesaného do skály, kam se utíkali židé před občasnými římskými pogromy. Scansano je tiché a příjemné, přijíždíte-li autem, zamlžené, upocené a žíznivé, drápete-li se na kole. Relativně nedaleko je Lago di Bolsena, případně Sovana. Dětičky můžete vzít do akvárií - v Talamone a v Porto San Stefano jsou malá a milá. To v Massa Marittima Vás naláká na žraloky, ale žádnou hitparádu nečekejte. Jakmile jsou u něčeho dinosauři, je to zkrátka podezřelé.

Na závěr ještě jedna konkrétní pozvánka do vinařství/pivařství/restaurace. Kousek za Alberese najdete podnik Frank&Serafico provozující milou restauraci. Všechno je z místních surovin. Mají skvělá červené vína a vaří opravdu dobré pivko. Sedíte, pozorujete zapadající slunce, cucáte pivo a bordel v příkopech je najednou milým folklórem.

Přeju Vám všem dobré dovolené