NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

NOVINKY Z JIHU - LISTOPAD

Vyslovenou novinkou je Prosecco Rosé. To je produkt, který byl povolen teprve letos. Jedná se o šumivé víno růžové barvy, kde podíl červeného (pinot noir) činí mezi 10 a 15 procenty. Bílé a červené tiché "base wine" se vyrobí zvlášť a následně společně kvasí v tanku. I relativně malý podíl červeného vína vtiskne velmi odlišný charakter. Jablíčka, travnaté a medové tóny, typické pro bílé prosecco, se ztrácejí a dominují primárné aromatika mladého červeného.
 
Z umbrijské Vitalongy jsem si kromě čerstvě vylisovaného oleje (po sobotní vinárně mi skoro nic nezbylo) přivezl také Elcione 2019. Dle mého je lepší než "osmnáctka", ale typově se nic nemění. Cabernet, merlot a sangio s tím pozitivním posunem, že v novém ročníku tolik nevyčnívá cabernet a víno je tak klidnější, měkčí.
 
Beatrice Gaudio mi podržela posledních deset kartonů bílého Cortese 2020. Nový ročník mám od oblíbené Barbery Superiore i grignolin Bricco Mondalino a prémiového Monte della Sala. U něj vidím velký potenciál, ale teď ještě (ročník 2018) je hodně patrný barikový sud. Tohle víno potřebuje svůj čas.
 
Nakonec Francie a languedocké Chateau St. Jacques. Dozásobil jsem se vínem z řady La Collection - Grenache Pur Sans bez siřičitanů. Sám jsem zvědavý, jak se bude dál vyvíjet. Mám nové ročníky i od červených Albas Rouge (2020) a stále oblíbenějšího prémiového La Chapelle (2018). Petit Rosé a Petit Blanc jsou už také "dvacítky".