NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Fassprobe na Proweinu - r. 2015

Veletrh PROWEIN (více níže) bývá pro vinaře první možností představit nový ročník. Často jde ještě o sudové vzorky. Během tří dnů v MEULENHOFDüssseldorfu jsem si nemohl odpustit exkurz do své budoucnosti. Co budu prodávat? Dobro! "Patnáctky" jsou jednoznačně klasa. Ochutnal jsem Rakušáky, Moselu a Franky. Měl jsem možnost posoudit i nová vína ze Soave.

"Tentokrát jsme všechno kvasili spontánně, šlo to skvěle," chlubí se Stefan Justen z moselského vinařství Meulenhof. Pro vinaře je to pokaždé důvod k chlubení. Znamená to, že nemusejí používat šlechtěné kvasinky a vína jsou tedy skutečně "terroir". To jde jen v případě zdravých hroznů a dobrého počasí.

Vína z Meulenhofu jsou pro mě zdrojem radosti od chvíle, kdy jsem tohle vinařství objevil. Mimořádně se vyvedly i "čtrnáctky", což mohl tvrdit jen málokdo. Letos vnímám větší rozdíl mezi Devon-Schieferem a Spätlese Erdener Treppchen. "Loni to opravdu nebylo ideálně odstupňované," uznává pan Justen. "Tentokrát je ta hierarchie jasnější."

Ryzlinky nesou zřejmý rukopis. Mineralita, pazourek, jablka a žluté ovoce - zkrátka ryzlinky z červené břidlice. Vrcholem je Grosses Gewächs. "Trochu jsem předběhnul, uvidíme," usmívá se vinař, zjevně pyšný na tenhle kousek. "Ještě to musí projít komisí, ale docela mu věřím."

LEOPOLD BLAUENSTEINER z rakouského Wagramu tu má kopletní řadu bílých vín. Coby veltlínář tu jsem každý den, alespoň na chvilku. Wilbling - Essenthal - Fumberg - Fumberg Privat - to je hierarchie, na níž by šlo veltlíny vyučovat. Vždy jasná odrůda, přitom skvěle patrné rozdíly ve struktuře, hloubce vína. Jiskrný, živý Wilbling, učesaný, skoro krémový Essenthal, hluboký a charakterní Fumberg. Letos dostává tato řada korunu v podobě Privatu. Ten přijde do lahve trochu později. Ochutnal jsem, několikrát, a bylo mi dobře...

JOSEF FRITZ mě už v zimě nadchnul, když mi skoro vnutil rychlou ochutnávku svých vetlínských červených ze sudu. Absolutním favoritem je pro mě STEINBERG. Tak harmonický, tak elegantní, ale pořád svůdně pitelný, žádná supertěžká váha. .