NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Čechovi Wachau co Němci Mallorka

Druhý květnový víkend se ve vinařských oblastech na Dunaji nesl ve znamení otevřených sklepů. Wine Frühling ve Wachau, Kamptalu a Kremstalu nebo Frühlings Erwachen ve Wagramu - společným jmenovatelem bylo dobré, především bílé, víno. A ještě něco.

Zejména v sobotu 6. května jsem byl spolu s pokrevně spřízněnou mužnou skupinou svědkem i přímým aktérem poněkud depresivního demograficko-lingvistického úkazu. Vinařské dvory, restaurace, cyklostezky a přívozy se staly jakousi jazykovou laboratoří - babylonem dialektů ze všech koutů země. České země...

Věřte, že pro skupinu ovíněných super-alfa-samců na rychlých bicyklech není nikterak příjemné pohybovat se v prostředí, jež Vám může rozumět. Za rok nahromaděné frustrace a křivdy páchané manželkami a potomky se s pokročilým večerem derou na povrch a hostů u okolních stolů (kteří by měli být zcela neteční neb nerozumějící) se neklidně vrtí, konejší děti, zuřivě mávají peněženkami, v běhu dankešénují a naskakují na své bicykly značky Author. Efekt ozdravného úniku do cizího prostředí se zde zcela vytrácí.

Zatímco pro nás úniku nebylo, vinaři si mnuli ruce. "Češi jsou zlatí, při téhle akci nám dělají polovinu návštěvnosti," pochvaloval si Thomas Özzelt z wachauského Spitzu, když jsme u něj ochutnávali. A stejné to bylo i jinde. Ještě v pondělí, projížděje na kole z Wachau do Wagramu, potkával jsem hojnost svých drahých krajanů, kterak si nad hemenexy na předzahrádkách prodlužovali víkend.

Proto, ať již tvoříte dámskou či pánskou skupinu, jež si chce ve zmíněném termínu odpočinout od svazujícího dohledu soukmenovců a ztratit se v Německém moři, na vinařské Rakousko raději zapomeňte. Což takhle Mallorka? Nebo Ibiza...?