NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

VÍTEJ MONTECUCCO

Fialové etikety, fialové kapsle, révový úpon. Hlásím slíbený přírůstek. Vinařství Podere Montale rozšířilo mou italskou squadru. Oblast Montecucco zatím zná jen málokdo, ale Vy jste měli možnost ochutnat tamní vína během Podrybnického chutnání.

Minulý týden jsem provedl výpad na jih a podruhé tohle vinařství pod Monte Amiata navštívil. Tentokrát jsem tomu dal trochu více času, omrknul si, jak to tam funguje. Předcházeli si mě a já toho využil. Dobře udržované vinice, krásný "sklep", fajn parta mladých lidí.

Asi už víte, že mám slabost pro neprošlapané cesty. A Montecucco je pěkný případ. Turisté většinou skončí v Montalcinu, odkud podnikají výpady na Sienu a Florencii. Malá městečka pod Amiatou jsou dobře zašitý poklad. Arcidosso, Castel del Piano, Seggiano - kdo to zná? Přitom je to esence Toskánska.

Zatím jsem vzal tři z jejich vín. Základní červené má na etiketě divočáka a jmenuje se Peposo. Klasické sangiovese, jak ho mám rád. Lehké, přitom ale s tím tušeným potenciálem. Pamatujete Duemilla- (otto, nove, dieci atd.) z La Velony? Dalším je Ganzo (liška) - krásně pikantní rosé, perfektní k těstovinám, grilování i obyčejnému popíjení. Konečně pak klenůtek - Montecucco DOCG. Tady už ten potenciál není jen tušený. Za skvělé peníze dostanete víno, které má k brunellu blíže než klasické Rosso di Montalcino.

Vy budete arbitry, jak jinak. Ale rok tomu určitě dám, protože jsem o kvalitě tohohle vinařství přesvědčený. Navíc je tu velký potenciál dalšího růstu. Potkával jsem nově vysazené vinice, ochutnal skvělé chardonnay. A taky si přivezl olivový olej - zkuste. Zatímco v Montalcinu každá volná půda padne na vinohrady, kolem městečka Seggiano se vyrábí výtečný olej.

podere-montale-gallery-12