NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Grenache Pur Sans - bez síry

Ve vinařství Chateau St. Jacques jsou hraví. Vždycky tam najdu nějaké ty experimentální sudy. Tuhle hravost se rozhodli promítnout do nové řady nazvané COLLECTION. V ní by se měla objevovat vína, která perfektně odráží daný ročník. Premiéru obstarává čistá odrůda grenache z ročníku 2019. To hlavní se ale skrývá pod názvem "Pur Sans". Jde totiž o víno vyrobené bez přidaných siřičitanů.

Já už věděl, do čeho jdu - v zimě mi z vinařství poslali předprodukční vzorek. Byl jsem z něj nadšený a hned spěchal alokovat dostatečné množství. Na tomhle nadšení měla velký podíl i počáteční nedůvěra. Moc vín, jež by k přídavku "bez siřičitanů" dokázala přidat i nutnou kvalitu, jsem dosud nepil.

Proč jsem se ho tedy rozhodl zařadit? Protože mě baví! Rozdíl je patrný na první ochutnání. Víno Vám skoro ryzlinkově vystřelí do úst. Žádné pomalé rozlévání chuti od konce patra; o tomhle víte hned od špičky jazyka. Není to ale kyselina, nejsou to výrazné třísloviny (těmi grenache vždy šetří) - spíše bych mluvil o energičnosti, čemsi podobném mineralitě.

Je to JINÉ víno ve všech aspektech. Ve vůni mladistvé plné borůvek, ostružin a také garrigue - specifického to odéru pro Languedoc (bylinky, podrost). Už tady jeho dynamičnost začíná a na patře pak rezonuje. Zpočátku můžete být zaskočeni, ale věřte mi - vpijete se.

Nesmírně upřímné víno. Připomíná mi dítě s lehkou poruchou osobnosti; nezapadá do škatulek, vymyká se, ale pokud se na něj naladíme, musíme se s ním smát. Co je asi zásadní - v první řadě jde o dobré víno. Fakt, že nepotřebovalo žádnou síru, je přidaný bonus.