NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

Víno v těhotenství - Rozvíjejte svého potomka. Vínem...

Čauky těhulky, měl bych asi začít, abych si získal pozornost gravidního publika. Víno v těhotenství, hmm. Kdysi se nám doma sešly vinou komunikačního nesouladu dvě bedýnky nealkoholického vína Carl Jung. Vinou nesouladu s manželčinými nároky na chuť vína byla podstatná část téhle zdánlivě nicotné zásoby vylita či odevzdána méně náročným. Ono to bylo takové spíše hnusné. Žena zvolila umírněnou konzumaci. Na mě zbylo víc, děti se narodily zdravé. Bezva. Z těhulek asi ani tak nebudou mé nejlepší zákaznice, ale ty vínamilovné si mouhou níže napsané vytisknout a nosit to v kabelce, pro případ, že by je někdo v kavárně haněl.

"Mírná konzumace vína nemá na zdraví dítěte negativní vliv," říká studie zveřejněná v roce 2013 v mezinárodním věstníku BJOG - Journal of Obstetrics and Gynaecology. Pro Ty z vás, komu stačí stručno, dodám, že mírnou konzumací se tady rozumí 0,175 l na týden (to z mého pohledu hraničí s homeopatií a myslím, že jde o značný alibismus autorů studie).

Ba co víc!
Zkoumány byly vztahy mezi konzumací vína u nastávajících matek (od abstinentek až po ženy, jež se výrazně neomezovaly) a zdravím jejich dětí při dosažení sedmého roku.Masivní projekt zahrnul 10.000 respondentek. Děti narozené lehce popíjejícím matkám z toho vyšly lépe nežli děti abstinentek. Měly o něco menší skóre poruch chování, přičemž u chlapců byl rozdíl poměrně výrazný. Tímto se hrdě řadím po bok všech alternativních dobrodějů tohoto šíleného světa.

"Děti narozené mírně konzumujícím matkám měly také lepší výsledky kognitivních testů, byť nijak výrazně. Znatelně lépe na tom byli pouze chlapci, pokud jde o čtení a prostorové vnímání." Na tomto místě děkuji své mamince. Čtecí posedlost našeho staršího syna vrhá současně na mou ženu podezření, zda si v těhotenství opravdu vystačila jen se dvěma deckami. "Přestože nejlepší radou je vyhýbat se v těhotenství alkoholu, tento výzkum ukazuje, že příležitostná konzumace vína nijak neovlivní zdraví jejich dítěte." Tak pravila Helena Conibear, ředitelka ISFAR (International Scientific Forum on Alcohol Research). HOWGH.

Ještě si neodpustím lehkou vsuvku týkající se oné značky Carl Jung. Když se budete procházet mezi skvostnými vinohradu nad městem Rüdesheim v německém Rheingau, narazíte na tuhle firmu. Kolik buldočího úsilí, píle a umu je třeba vyvinout, aby člověk zbavil skvělé zdejší ryzlinky veškeré chuti, vůně a alkoholu?! Člověk je nezdolný. Pokud jsem Vás ale přece jenom nepřesvědčil, pan Michlovský má mašinku, která umí víno rozebrat na prvočinitele a zbavit alkoholu. Nepil jsem, nevím. A Bohemku snad také dělají nealkoholickou.

A ještě pro pořádek - studii sjem vyhrabal v magazínu Decanter z března 2013.

Dobře těhotněte a přiveďte mi na svět četbymilovné vínamilce se skvělou prostorovou orientací, dámy. Teda - těhulky, čauky, páček mimísek...