NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

A komu tím prospějí...?! Chvála nevědomosti

O co nám vlastně při pití vína či jiném požívání jde? O pravdu? Ohó, silně pochybuji. Kdo z nás rád slyší, že naše oblíbené neřestivo je nedokonalé, zdraví škodící, nechutné či třeba - falšované. Věříme hercům, že roní pravé slzy, modelkám/modelům, že své uhrančivé pohledy věnují právě nám, spíláme smrskávajícímu se oblečení. Chceme být klamáni a nevědět o tom.

No a pak se stane následující. Proběhlo to, tuším, v roce 2017. Čínský spisovatel si ve švýcarském baru objednal panáka whisky za cca 230.000 korun. Údajně rekordní cifra. Macallan 1878. Taky bych si dal. Spisovatel byl spokojený, whisky chutnala, majitel baru byl spokojený, neboť zpráva se hned rozletěla do světa. Tady by to mohlo skončit jako ve vánočním filmu.

macallan-1878-scotch-630x417

Vložila se do toho ovšem třetí strana. Lidé ze společnosti Rare Whisky 101, specializující se na raritní pití. Těm to přišlo podezřelé. Pročež vrtali. A vyvrtali, že existence takové lahve je vysoce nepravděpodobná. Následně za pomoci metody rozpadu izotopů radioaktivního uhlíku došli k závěru, že ono pití nevzniklo před rokem 1970. Majitel baru se omluvil a vrátil peníze, inu Švýcar.

Stejná společnost pak totožný test nechala provést u 55 vzorků starých whisky nabízených na internetu či v aukcích. V 21 případech uváděné ročníky neodpovídaly. Pokud by tyto láhve byly pravé, měly by dohromady hodnoty 635.000 liber - slušné, že? A to je jen zlomek toho, co se na trhu dá najít. Když pomyslím, že jsem měl před Vánoci rozkliknuto právě na stránkách se staršími whisky...

Zároveň se ale vnucuje otázka - komu tím prospějí? Tedy kromě sebe. Vždyť je to jako říct šťastnému dítěti, že krásné lego pod stromečkem je čínský "fejk". Tyhle drobné podvůdky zvyšují sebevědomí nás, drobných střádalů - Kupka do každého obýváku, Roederer Crystal na obědový stůl v kantýně a svatojakubské mušle (kuřecí separátní) ke snídani.

Před pár lety jsem psal o kalifornském případu, kdy jistý Rudy Kurnawian prodával šťastným boháčům bedny Romanée Conti. Vládla tam šťastná symbióza, než se našli další vrtalové, tentokrát z aukčním síní. FBI pak zjistila, že ono burgundské nakupované za tisíce dolarů (láhev) vyráběl šikovný Rudy doma v kuchyni z vína kupovaného v supermarketu. A zase spousta slz, lidumil došikanovaný až do vězení, spílající manželky. Přitom to víno už se nedá sehnat, takže on pouze plnil díru na trhu!

Jojo, nevděk světem vládne. Podrývá se vzájemná důvěra. Budeme si do hospody brát maličké měřiče a nořit je do piva, jestli opravdu dostáváme slíbenou Poličku jedenáctku? "Věř a víra tvá tě uzdraví", tak by to mělo být. Dělejme si dobrý pocit a nestyďme se za to. Pokud by Vám tedy nestačila má současná nabídka, rád Vám připravím nějaké to Romanée Conti maskované etiketou s nápisem Zweigeltrebe nebo Roederer Crystal maskovaný za Prosecco. A nebojte, udělám Vám cenu...