NOVINKA - CHAMPAGNE JEAN MARC CHARPENTIER

JAK SE PIJE V KOSMU

Je pěkné, když se cestičky myšlenek spojují. Zrovna si čtu Oheň na Měsíci od Normana Mailera a do toho přišla zpráva o návratu vín z vesmírné stanice. Jakýkoli podnět je dobrý, aby se člověk přestal hnípat ve vlastních bolístkách.

Lze se motat ve stavu beztíže? Jak vypadá, když kosmonaut "dá čelo"? Jak chutná šampaňské, když bubliny nestoupají vzhůru (žádné "vzhůru" není)? Facinuje mě představa beztížné párty, kdy lidé jako ryby v akváriu proplouvají místností a lapají shluky tekutin.

Za poslední týdny se mi propojilo hned několik kosmických podnětů a při nedostatku podnětů pozemských se jim pojďme pověnovat. Nabízím vesmírný mix zajímavostí a historických perliček.

Reklamní hrátky
Tucet lahví bordeaux vystřelený před rokem a nyní přistavších v moři bude podroben rozborům stejně jako 320 sazenic révy. Vtipné na tom je, že pod pláštíkem vědy je nám podsouváno slovo Bordeaux. Dostalo se do zpravodajství, do širokého spektra tisku od toho odborného až po bulvár. Dobrá reklama, na níž teď ostatně zdárně participuju.
A nikoli původní! Už před pěti lety se z pobytu v kosmu vrátila whisky Ardbeg. Hodnotily se chuťové nuance, změna barvy, nové aromatické spektrum - skvělé promo. Buď se vyhodnotí, že chuťové nuance jsou zcela odlišné, což bude skvělé, nebo žádný posun nenastává, což bude neméně skvělé. Jak jinak.

Praxe říká, že sycené nápoje nejsou vhodné, neb "způsobují vlhké říhání" (Wikipedia). Ale čert vem praxi - reklama vládne! Světoznámý producent šampaňského Mumm si nechal vyrobit speciální dvoukomorovou láhev, z níž bude možné nalévat šumivá vína na palubě plánovaného Airbusu Zero-G. Chuťový zážitek bude údajně ještě lepší, neboť víno nepolíbí pouze jazyk a spodní patro, ale naplní pěnou celá ústa. Nějaké to krknutí se snese.

Krása historie
To jsou ovšem jen reklamní hrátky, příště poletí třeba Heineken. Nás zajímají drby! astronauts_toasting_with_fake_vodka-scaledA historie kosmického alkoholu je zajímavější než současnost. Doba se mění, kontrola ztužuje. Buzz Aldrin tak měl na Měsíci víno, ze kterého odlil do kalicha. Tahle akce se nicméně nakonec do zpravodajství nedostala, protože už tak to měla vláda a NASA u církve rozlité za rouhačský výlet k nebesům.

O rok později se mělo vzhůru ke hvězdám a deprivovaným kosmonautům vypravit sherry. Bylo vyhodnoceno jako ideální nápoj, nicméně v nulové gravitaci vyvolávala jeho vůně dávivý reflex. Ani při zemské přitažlivosti není takový úklid ničím příjemným, takže sherry nakonec zůstalo doma.

Podmínky NASA se i kvůli obavám z reakce veřejnosti postupně zpřísňovaly a dnes je oficiálně zakázáno požívat ve vesmíru jakékoli intoxikanty. Zarážející je skutečnost, že neexistují žádné studie, jež by se působení na lidský organismus v nulové gravitaci věnovaly. Kde to jsme?!

Přímočařeji na to šli Sověti. Bez ohledu na oficiální nařízení si prostě vždy nějakou tu láhev nahoru (ono je to jaksi relativní, ale nahoru zní lépe) propašovali. Jurij Volkov vzpomíná, že před vzletem Saljutu 7 v roce 1984 kosmonauti hubli, aby si mohli v obleku propašovat nějaký ten alkohol. Georgij Grečko zase zmínil, jak složité pití bylo, protože se tekutina měnila v pěnu.

Roku 1997 málem došlo ke zničení Miru, když bezpilotní zásobovací modul narazil do stanice. Poté, co se podařilo nebezpečí zažehnat, zalovili ruští kosmonauti za ostěním a vytáhli pár schovaných lahví. "Ano, během našeho pobytu jsme sáhli po alkoholu. Bylo to ale schváleno Ministerstvem zdravotnictví," vysvětloval Alexander Lazutkin s tím, že "Alkohol nám byl doporučen jako neutralizátor škodlivých účinků vnitřní atmosféry." Ať už to znamenalo cokoli…

Na internetu můžete najít spoustu vtipných videí, na nichž kosmonauti popíjejí nealkoholické nápoje během kotoulu vzad nebo polykají právě ty krásné shluky. Dokonce se podařilo vyvinout i otevřený pohárek - kousek plastu, jenž stál daňové poplatníky pár set tisíc dolarů.

Takže to jde! Až jednou vyrazí raketa s kvarkovým pohonem (omlouvám se - znám pouze škvarky) na mezihvězdný let, bezesporu nebude lihuprostá. Ostatně už Fernao Magalheas vyplouval na svou cestu kolem světu s loďmi napěchovanými vínem. I cesta může být cíl…

Zdroje:
NBC news
Wikipedia
Alphr.com
Wikipedia